Powrót do listy aktualności

16 maja, 2023

Czy rury osłonowe mogą być ekologiczne?

Rury osłonowe to produkty niezbędne praktycznie przy wszystkich pracach budowlanych i instalacyjnych. Ich zadaniem jest osłona okablowania przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Rury osłonowe wykonuje się przede wszystkim z polietylenu, polipropylenu oraz z polichlorku winylu PVC lub ze stali galwanizowanej. Jednak w czasach, w których tak wiele mówi się o ochronie środowiska naturalnego, wielu konsumentów zadaje sobie pytanie, czy rury osłonowe mogą być ekologiczne. Mamy wiele do powiedzenia na ten temat – zapraszamy do artykułu.

Ekologiczne rozwiązania – dlaczego są istotne w każdej branży?

Ciężko nie pochylić się nad komunikatami ekologów, którzy codziennie informują nas o tym, jak decyzje, które podejmujemy każdego dnia negatywnie wpływają na środowisko. Rosnące w zatrważającym tempie góry odpadów, wszechobecny plastik, niekontrolowany wzrost emisji CO2, odczuwalne ocieplenie klimatu i topniejące lodowce – te problemy, choć jeszcze do niedawna postrzegane były jako odległa przyszłość, stały się codziennością. Co istotne, za te wszystkie zmiany odpowiedzialny jest człowiek, dlatego teraz, wspólnymi siłami, powinniśmy zadbać o naszą planetę. Jak to zrobić?

Na szczęście świadomość ekologiczna w ostatnich latach znacznie wzrosła. Dzięki temu rozumiemy już, że małe kroki mogą przynieść duży efekt. Drobne czynności, które wykonujemy każdego dnia mogą w znacznym stopniu wpłynąć na stan środowiska naturalnego. Wystarczy, że będziemy pamiętać o segregacji śmieci, o zabieraniu na zakupy torby wielorazowego użytku, o kupowaniu produktów, które są wytwarzane w sposób mniej szkodliwy dla natury.

Kroki w stronę ekologicznych rozwiązań powinni podejmować także przedsiębiorcy – to również ma miejsce coraz, coraz częściej. Firmy chętnie wprowadzają do swojej polityki programy zachęcające pracowników do wspólnych dojazdów do pracy bądź do korzystania z nieemisyjnych środków transportu. Eko-trendy wyraźnie widać także w branży logistyki i transportu. Nastawienie na centralizację magazynów, maksymalizację ładunkową ciężarówek czy łączenie transportów staje się coraz bardziej powszechne. Wielu przedsiębiorców stawia także na zrównoważoną produkcję, recykling opakowań produktowych i gospodarkę o obiegu zamkniętym.

QSYSTEMS również dołącza do eko-trendu – staramy się robić wszystko, co sprawi, że jutro będzie żyło nam się lepiej. A jednym z niedawno wdrożonych przez nas rozwiązań jest produkcja ekologicznych rur osłonowych.

Osłonowe rury ekologiczne to kolejny krok w stronę zielonej przyszłości!

QSYSTEMS jako pierwsza firma w Polsce uruchomiła produkcję ekologicznych, karbowanych, wielowarstwowych rur osłonowych przeznaczonych do ochrony kabli układanych w ziemi. Opracowana przez nas unikalna technologia produkcji pozwala na wykorzystanie w procesie produkcyjnym materiałów, które pochodzą z recyklingu, jednocześnie w żaden sposób nie wpływając na doskonałe parametry mechaniczne i estetyczne, z których znane są nasze produkty.

Jak wygląda ekologiczna rura osłonowa QSYSTEMS? Karbowana ścianka zewnętrzna zbudowana jest z dwóch warstw polietylenu. Wewnętrzna warstwa wykonana jest z materiału wtórnego, a zewnętrzna z pierwotnego, barwionego na właściwy kolor.

To nie jest jedyny produkt w ofercie, do produkcji którego wykorzystujemy surowce pochodzące z recyklingu. Mniej więcej połowa naszych wyrobów wytwarzana jest z materiałów wtórnych co w skali roku daje ponad 4 000 ton plastiku, który mógłby trafić na wysypiska. Tworzywo sztuczne, wbrew obiegowej opinii, to jeden z bardziej ekologicznych materiałów, nadający się do wielokrotnego przetwarzania. Fakt, że znajdujemy je w oceanie czy w lesie to nie wina plastiku ale świadomości nas samych, bo zamiast przekazać puste opakowanie do recykingu często wyrzucamy je gdzie popadnie.

Jesteśmy dumni z tego, że jako firma, wykorzystując w procesie produkcyjnym materiały pochodzące z recyklingu, możemy przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Równocześnie mamy nadzieję, że nasi klienci dołączą do eko-rewolucji nie tylko wybierając nasze ekologiczne rury osłonowe, ale również zmieniając swoje przyzwyczajenia i nawyki będą dbać o naszą planetę każdego dnia.