Powrót do listy aktualności

26 listopada, 2023

Preparaty poślizgowe do instalacji kabli i przewodów elektrycznych – dlaczego warto z nich korzystać?

Preparaty poślizgowe to specjalistyczne substancje używane m.in. w pracach elektrycznych i teletechnicznych, które mają na celu ułatwienie procesu instalacji kabli i przewodów. Są to środki, które zmniejszają tarcie między kablem a rurą osłonową, co pozwala na bezproblemowe przeprowadzanie kabli przez rury, peszle, kanały instalacyjne.

Dziś postaramy się wyjaśnić, dlaczego warto korzystać z profesjonalnych preparatów poślizgowych podczas instalacji kabli i przewodów elektrycznych. Przyjrzymy się różnym aspektom korzystania z tych preparatów, wskazując na ich zalety i korzyści. Jeśli interesuje Cię ten temat, to zapraszamy do artykułu!

Rodzaje preparatów poślizgowych

Instalacja kabli i przewodów elektrycznych jest kluczowym elementem procesu budowy i utrzymania systemów elektrycznych. Niezależnie od tego, czy mówimy o budowie sieci elektrycznych w dużych obiektach przemysłowych, instalacji w budynkach mieszkalnych czy infrastrukturze telekomunikacyjnej, poprawna instalacja kabli jest niezbędna dla zapewnienia niezawodności i bezpieczeństwa całego systemu. Jednak sam proces przeciągania kabli przez trudnodostępne miejsca czy rury niewielkiej średnicy lub korytarze może być skomplikowany i czasochłonny. Na szczęście odpowiednie preparaty poślizgowe pomagają w łatwiejszej instalacji kabli i przewodów elektrycznych, miedzianych, optycznych kabli teletechnicznych a nawet rur kanalizacji wtórnej. Takie produkty znacznie zmniejszają tarcie pomiędzy kablem a rurą, jednocześnie redukując siłę potrzebną do zaciągnięcia kabla.

Profesjonalne preparaty poślizgowe produkowane są w postaci spray’u, żelu, płynu, bądź czasami piany. Dla przykładu:

  • preparaty poślizgowe w formie spray’u są dostępne w aerozolowych opakowaniach, co ułatwia aplikację na kabel lub powierzchnię, przez którą ma przejść kabel. Spray jest prosty w użyciu i pozwala na równomierne pokrycie kabla lub powierzchni środkiem poślizgowym. Preparaty w formie spray’u bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku instalacji kabli o większej średnicy lub w sytuacjach, gdzie precyzyjne pokrycie jest istotne.
  • preparaty poślizgowe w formie żelu charakteryzują się gęstą konsystencją, co sprawia, że ręczne nakładanie produktu na kabel jest stosunkowo proste. Żel jest trwalszy i nie spływa tak łatwo, co może być przydatne w przypadku instalacji pionowych lub na pochyłych powierzchniach. Preparaty w formie żelu są często używane w instalacjach kabli w budynkach lub przy zaciąganiu ciężkich kabli elektroener.
  • preparaty poślizgowe w postaci płynu charakteryzują się dobrą przyczepnością do powierzchni rury czy kabla, posiadają niską gęstość i lepkość co sprawia, że są idealne do zastosowań, gdzie konieczne jest rozprowadzenie preparatu na długim odcinku np. rurociągu kablowego. Preparaty w formie płynnej są często wybierane w instalacjach teletechnicznych, gdzie kable zaciągane są bądź wdmuchiwane na długich odcinkach.

Coraz częściej sięga się po profesjonalne i nowoczesne formy preparatów poślizgowych, jak np. środki poślizgowe wykorzystywane do pneumatycznej instalacjinp. kabli światłowodowych w rurach z tworzywa sztucznego, wiązek mikrorur w rurociągach kablowych czy do mechanicznego zaciągania miedzianych i światłowodowych kabli telekomunikacyjnych oraz kabli koncentrycznych. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się także preparaty poślizgowe do kabli na bazie wody. Takie produkty charakteryzują się niewielką lepkością i posiadają wysokie parametry poślizgowe, dzięki czemu znacznie obniżają tarcie, a po wyschnięciu nie „sklejają” kabla z rurą. Niemniej zawsze należy pamiętać, że wybór odpowiedniej formy preparatu poślizgowego zależy od specyfiki instalacji, typu kabli i rur, metody instalacji oraz indywidualnych preferencji instalatora.

Dlaczego profesjonalni instalatorzy korzystają z preparatów poślizgowych?

Powodów, dla których warto korzystać z preparatów poślizgowych jest całkiem sporo. Do najważniejszych z pewnością należy zaliczyć trudności podczas instalacji kabli i przewodów elektrycznych. Instalacja kabli i przewodów elektrycznych często wymaga przeciągania ich przez rury lub kanały. Proces ten może być wyjątkowo trudny z wielu przyczyn, jak m.in. ograniczona przestrzeń, skomplikowane trasy (w trakcie instalacji kabli konieczne jest pokonywanie zakrętów, przeszkód i przewodów już zainstalowanych, co często prowadzi do zwiększenia tarcia i zatrzymań) czy duże odległości.

Dodatkowo podczas procesu zaciągania kabli może pojawić się szereg różnych problemów, z którymi należy się zmierzyć, jak uszkodzenia mechaniczne (zaciąganie kabli przez trudno dostępne miejsca może prowadzić do przetarć, nacięć lub nawet złamań kabli), nadmierne tarcie i przekroczenie dopuszczalnych sił zaciągowych (silne tarcie między kablem a otoczeniem może prowadzić do nadmiernego obciążenia kabla, co w dłuższej perspektywie może spowodować jego uszkodzenie) czy skręcenia kabla.

Główne zalety korzystania z preparatów poślizgowych

Preparaty poślizgowe stanowią rozwiązanie dla wyżej wymienionych trudności i zagrożeń. Dzięki nim można znacząco ułatwić proces instalacji kabli i przewodów, minimalizując ryzyko uszkodzeń i zwiększając efektywność pracy. Są one projektowane tak, aby zmniejszyć tarcie między kablem a rurą, umożliwiając łatwe i bezpieczne prowadzenie kabli przez różnorodne przeszkody.

Chcąc więc podsumować zalety używania profesjonalnych preparatów poślizgowych do kabli należy więc wymienić przede wszystkim:

  • ułatwienie procesu zaciągania kabli i przewodów w skomplikowanych instalacjach i na długich dystansach. Preparaty poślizgowe zmniejszają tarcie między kablem a otoczeniem, co sprawia, że kabel przesuwa się łatwiej i płynniej. Dzięki temu instalatorzy mogą radzić sobie z zakrętami i innymi trudnościami na trasie kabla, co skraca czas i znacznie poprawia efektywność instalacji.
  • zmniejszenie ryzyka uszkodzeń kabli – kable i przewody są podatne na uszkodzenia w trakcie instalacji, szczególnie gdy są prowadzone przez ciasne rury czy koryta. Preparaty poślizgowe znacznie zmniejszają ryzyko mechanicznego uszkodzenia kabli podczas procesu przeciągania.
  • oszczędność czasu i kosztów – korzystanie z profesjonalnych preparatów poślizgowych przyczynia się do zwiększenia efektywności procesu instalacji kabli. Dzięki łatwiejszemu i szybszemu przeciąganiu kabli przez trudne miejsca, można znacznie zaoszczędzić czas, co ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w branżach, gdzie terminy są ściśle określone. Wydłużenie odcinków zaciągowych daje w efekcie skrócenie czasu instalacji i przekłada się także na oszczędności kosztowe, ponieważ czas pracy instalatorów ulega znacznemu skróceniu.
  • zapobieganie zużyciu narzędzi i sprzętu – preparaty poślizgowe pomagają w utrzymaniu narzędzi i sprzętu w lepszym stanie. Bez właściwego środka poślizgowego, instalatorzy mogą być zmuszeni do zwiększonego wysiłku przy przeciąganiu kabli, co prowadzi do szybszego zużycia narzędzi takich jak, rolki, kompresory czy wdmuchiwarki. Preparaty poślizgowe redukują obciążenie narzędzi i sprzętu, co wpływa na wydłużenie ich żywotności oraz obniżenie kosztów związanych z ich naprawami lub wymianą.

Podsumowując, preparaty poślizgowe stanowią niezastąpiony dodatek w instalacji kabli i przewodów elektrycznych, teletechnicznych i komputerowych. Ich korzyści są liczne i znaczące – ułatwienie przeprowadzania kabli, zmniejszenie ryzyka uszkodzeń kabli, oszczędność czasu i redukcja kosztów to tylko najważniejsze z nich. W dzisiejszym, dynamicznym otoczeniu korzystanie z preparatów poślizgowych staje się więc coraz bardziej istotne. Zachęcamy wszystkich profesjonalistów związanych z instalacją kabli, zarówno w przemyśle, budownictwie elektroenergetycznym i teletechnicznym, jak i instalacjach domowych, do ich zastosowania. Dzięki preparatom poślizgowym można bowiem osiągnąć większą efektywność oraz bezpieczeństwo, a jednocześnie wygenerować oszczędności. Warto również współpracować z zaufanymi dostawcami i producentami preparatów poślizgowych, aby zapewnić wysoką jakość i zgodność z normami.